Atletický ovál jako zpestření i nový impulz! Přijďte si zaběhat na Pražačku Rádi běháte? 21. 11. 2018

Zkuste si své výběhy zpestřit třeba tréninkem na atletickém oválu. Ten je pro vás stále otevřený ve sportovním areálu Pražačka na Žižkově.

Má to své výhody – pokud totiž nemáte možnost běhat po lesních pěšinách, je „gumový“ povrch na oválu poměrně přijatelným řešením pro vaše nohy, klouby tolik netrpí jako například při běhu na asfaltu či zámkové dlažbě.

Na atletické dráze můžete využívat hned několik typů běžeckých tréninků. Pojďme si ukázat tři základní – rychlostně vytrvalostní, silový a tempový. Základem všech tréninků je úvodní prohřátí organismu v podobě rozklusání zhruba 1 – 1,5 km. Po tréninku zase stejně dlouhý výklus. Na to je možné využít travnatý povrch, jenž se zpravidla nachází uprostřed oválu.

Rychlostně vytrvalostní trénink se vám hodí i přesto, že se třeba chystáte na závody delších distancí. Rozvíjí totiž anaerobní práh a VO2 max. Rychlost se vám tedy bude hodit, ať jste maratonec nebo třeba středotraťař. Zkusit můžete třeba úseky v délce 200 až 1000 metrů. Základem silového tréninku jsou běhy v délce 1 míle (1,6 km) až 3 míle při tepové frekvenci 75-85 % . A tempový trénink zlepšuje klasickou vytrvalost potřebnou pro dlouhé běhy. Jedná se tratě v délce 8–16 km.

Dráha má své osobité kouzlo i význam. Pravidelný trénink na oválu jednou týdně vám totiž může dopomoci k výsledkům, ve které jste třeba už dávno přestali doufat. Navíc takový trénink je vítanou změnou do tréningových plánů – zaručeně vás vytáhne ze stereotypu.

Ovál na Pražačce je také mimo běžný městský provoz. Vyhnete se tak nevábným zplodinám z automobilů, nebrzdí vás ani cyklisté, chodci či maminky s kočárky.