Koupaliště Pražačka: S další sezónou v novém! 30. 8. 2017 areály / bazén / renovace / co se děje

Oblíbený venkovní bazén a koupaliště na Pražačce čeká rekonstrukce. Milovníci letního koupání se můžou těšit hned na několik novinek, a to už v další letní sezóně. Prvních úprav by se bazén Pražačka měl dočkat na sklonku letošního roku. Zbrusu nové koupaliště pak bude pro Pražany otevřené zřejmě od května 2018. Praha 3 rekonstrukci schválila v červenci letošního roku, a snaží se tak nejen obyvatelům Žižkova otevřít nové možnosti zábavy. Rozhovor s ředitelem objektu Václavem Bartáskem.

Proč koupaliště Pražačka vyžaduje rekonstrukci?

Současný stav koupaliště je neúnosný. Vana je na mnoha místech zrezivělá, a pokud bychom se snažili tato místa zbrousit a svařit, mohla by vzniknout ještě větší díra. Nezbývá než bazén před každou sezónou natřít. Barva se ale prakticky hned loupe, což může mít pochopitelně vliv i na kvalitu vody. Přestože čistotu vody udržujeme na nejvyšší možné úrovni, mechanické závady nejenže mohou její kvalitu zhoršovat, hrozí, že bazén praskne a voda vyteče. Je to na hraně provozuschopnosti. Jsme proto rádi, že se povedlo vyčlenit finanční prostředky a můžeme se do toho pustit a zlepšit komfort pro naše návštěvníky.

Proměna venkovního koupaliště a areálu na PražačceJak se bazén po přestavbě promění?

Vznikne delší a širší bazén se čtyřmi dráhami pro plavce s délkou jedné dráhy 16,7 metrů a relaxační zóna s vířivkou. Dětem vyměníme stávající brouzdaliště za nové. Prostor pod současným bazénem je mnohem větší, a toho při přestavbě využijeme. Návštěvníky momentálně omezujeme v tom, kdy si můžou jít zaplavat, otevírací doba je pro plavání vyhrazena jen brzy ráno a později večer, přes den pak na koupaliště chodí lidé hlavně za zábavou. To vše se díky přestavbě změní. Bazén bude rozdělený několika částí, a tím pádem poslouží všem návštěvníkům najednou.

Zvětšíte plochu kolem bazénu?

Počítáme s rozšířením i do dalších částí areálu. V první fázi rekonstrukce, která bude dokončena před letní sezónou za rok, otevřeme lidem přístup z bazénu do nově zprovozněného Grill parku. Už tedy nebudou muset být jen v areálu koupaliště. Oddychová travnatá část zůstane, zrenovujeme terasu, venkovní sprchy a plácek kolem bazénu. Jednotlivá stanoviště areálu chceme mezi sebou postupně propojit. Lidé budou mít přístup z koupaliště na sportoviště a do míst s občerstvením. Prakticky tu budou moci strávit celý den. To vše chceme propojit s elektronickým systémem, aby platili bezhotovostně. To je ale zatím hudba budoucnosti.

Jak to bude se vstupným?

V současnosti lidé zaplatí 120,- Kč na celý den, po rekonstrukci to bude maximálně o pár procent. Počítám mezi 130-140 korunami. Jsem přesvědčený, že to za lepší prožitek a lepší koupání stojí.

Co dalšího se v areálu změní?

Protože chceme sportovní areál na Pražačce zatraktivnit a chceme, aby měli obyvatelé Prahy 3 možnost kvalitního sportovního vyžití a relaxace, budeme na změnách v areálu pracovat až do roku 2020. Na řadu přijde elektronický systém. Kartou nebo čipem, ze kterého návštěvníci zaplatí jak koupaliště, tak sportoviště, ale také občerstvení, aby s sebou nenosili peníze k bazénu, by mělo být možné platit do tří let.

Kdy se začne s opravou koupaliště?

Už letos po skončení sezóny. Na přelomu října a listopadu chceme bazén vybourat, aby bylo na jaře vše připraveno k přestavbě. S dalšími úpravami se začne po zimě tak, abychom mohli v květnu opět otevřít.